www.sokolka.pl

  1 strona


galeria 1  galeria 2  galeria 3  galeria 4  galeria 5  galeria 6  galeria 7  galeria 8

.

Konie typu sokólskiego

Wytworzenie typu pogrubionego konia sokólskiego jest zasługą rolników – hodowców mieszkających na terenie powiatu sokólskiego. 

Mieli i mają oni zdecydowane zamiłowanie do hodowli koni ciężkich i konsekwentnie używali do krycia klaczy miejscowych wyłącznie ogierów zimnokrwistych, głównie bretonów i ardenów. Dzięki temu nie było szkodliwego mieszańcowania ogierami szlachetnymi i wytworzył się wyraźny typ konia pogrubionego. Nie jest on jeszcze wprawdzie jednolity; różnice pomiędzy poszczególnymi końmi są dość znaczne, niemniej można stwierdzić, że stanowią one dobry przykład dla dalszej planowej pracy hodowlanej. Przybliżone średnie wymiary koni typu sokólskiego: wzrost 150–155 cm, obwód klatki piersiowej 185–220 cm, obwód nadpęcia 20–24 cm, ciężar ciała 600–680 kg. Maść kasztanowata lub gniada, rzadziej dereszowata i kara. Dość gruba skóra, mięsista tkanka, szeroka i dostatecznie głęboka kłoda, mało wydatny kłąb, lekko łęgowata linia grzbietu, dobre umięśnienie, często „rozłupany” zad, nogi znacznie suchsze i mniej owłosione.

Spokojny i łatwy z zaprzęgu, dostatecznie wytrzymały, zdolny do pracy w kłusie i obdarzony znaczną siłą – koń sokólski jest ceniony zarówno w rolnictwie, transporcie i do wykorzystania w agroturystyce.

Typ konia sokólskiego zdobył pełne uznanie na terenie naszego kraju i za granicą. Świadczy o tym ilość corocznie sprzedawanych na teren innych województw ogierów i klaczy oraz koni rzeźnych za granicę, głównie do Włoch i Francji.

dsk1.gif (173590 bytes)  dsk10.gif (180841 bytes)  dsk11.gif (192674 bytes)

dsk12.gif (173301 bytes)  dsk13.gif (193957 bytes)  dsk14.gif (198091 bytes)

dsk16.gif (185701 bytes)  dsk2.gif (190258 bytes)  dsk3.gif (198332 bytes)

Powiatowa Wystawa Hodowlana

Championy i wicechampiony wybierano w Sokółce spośród 13 ogierów oraz 27 klaczy zgłoszonych do udziału w Regionalnej Wystawie Hodowlanej Koni Zimnokrwistych Typu Sokólskiego, która odbywała się w ramach obchodów dni miasta. 
Hodowców koni typu sokólskiego miasto gościło już po raz drugi. Poprzednia wystawa miała miejsce w 1999 roku. Tym razem do Sokółki przyjechały zwierzęta z terenu północno-wschodniej Polski. Efekty hodowli oceniała zaś 3-osobowa komisja, która przyznawała punkty za typ, pokrój, ruch, kondycję oraz pielęgnację poszczególnych koni.
– Zwierzęta te nadają się doskonale do prac polowych, jak też do nauki jazdy konnej. Sprawiają także wspaniałe wrażenie w zaprzęgu, a fakt ten coraz częściej doceniają młode pary, które zamiast samochodem wolą jechać do ślubu bryczką. Konie typu sokólskiego hoduję od 1958 roku. Obecnie mam w swoim gospodarstwie po 2 ogiery, klacze i źrebaki. Z hodowlą koni związanych jest mnóstwo obowiązków. Pamiętać trzeba o codziennym szczotkowaniu grzywy oraz ogona. Raz na 6 tygodni trzeba zaś przeprowadzać zabieg korygowania kopyt. Nagrodą jest w tym wypadku samo przebywanie z właściwie wypielęgnowanym zwierzęciem – stwierdził Waldemar Gieniusz, prezes Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, a także wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Koni w Warszawie.
Po dokonaniu prezentacji wszystkich zgromadzonych na płycie sokólskiego stadionu zwierząt, przyszedł czas na wyróżnienie najpiękniejszych okazów. W kategorii ogierów młodszych championem został koń Zenit Janusza Jurgiela ze wsi Długosielce (gm. Kuźnica), a wicechampionem – Zorro Janusza Jodczyka ze Stocka (gm. Dąbrowa). Wśród ogierów starszych tytuł championa zdobył Rolltan z hodowli Waldemara Gieniusza z Gieniusz (gm. Sokółka), zaś wicechampiona – Bekisz Jana Majewskiego z Brzozowa (gm. Dąbrowa). W kategorii klaczy młodszych pierwsze miejsce zajęła Bukla Piotra Auchimika z Wierzchlesia (gm. Szudziałowo), a drugie – Festa Romualda Bajerskiego z Wierzchłowiec (gm. Sokółka). Championem wśród kalczy starszych została Prima Marka Lewkowicza z Jasionówki (gm. Dąbrowa), natomiast wicechampionem – Borynia z hodowli Eugeniusza Wróblewskiego z Rozedranki Starej (gm. Sokółka). Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagody pieniężne i puchary ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz starostę sokólskiego. (db)

.

galeria 1  galeria 2  galeria 3  galeria 4  galeria 5  galeria 6  galeria 7  galeria 8

 



Administrator: Radosław Onoszko © 2000-2003 wszelkie prawa zastrzeżone - site copyrights by Urząd Miejski w Sokółce

Do przeglądania serwisu polecamy Microsoft Internet Explorer 5.0 lub nowszy, strona kodowa: ISO-8859-2