Portal Miejski SOKOLKA.PLGALERIE FOTOGMINA SOKÓŁKA

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ

INFORMACJE

URZĄD MIEJSKI

BIULETYN BIP

CYFROWY URZĄD

CERTYFIKAT ISO

FOTOGRAFIE

TURYSTYKA

KALENDARZ

HISTORIA

KULTURA

KINO

SPORT

NGO

BEZPIECZENSTWO

ADRESY I LINKI

WROTA PODLASIA

BIP

Strona EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO: http://www.efs.gov.pl

Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka

Gmina Sokółka realizuje projekt „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” współfinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Szczegółowych informacji dotyczących projektu udziela koordynator projektu Anna Sidor-Żemajduk, telefon kontaktowy 085-7110942, e-mail: koordynator@sokolka.pl

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi informacjami o realizacji projektu.

My się latem nie nudzimy

W naszym Klubie Przedszkolaka w Starej Kamionce jest wesoło także podczas wakacji. Co robią dzieci w przedszkolu latem, można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Na pewno się nie nudzą.

Zobacz więcej zdjęć >>>

Dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody i ciekawych miejsc. Często chodzimy na nowo powstały plac zabaw w pobliżu przedszkola, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzamy też swoją miejscowość, odwiedzając przy okazji gospodarstwa naszych przedszkolaków i mieszkające w nich zwierzęta. Pozostałą część czasu spędzamy, wymyślając nowe zabawy, w parku szkolnym czy też ucząc się gry w piłkę czy siatkówkę na boisku.

Nie mniej ciekawie jest w sali. Tam również ustawiamy zjeżdżalnię, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Wykonujemy formy przestrzenne, np. lampki dla lalek z butelek po napojach, korale z pomalowanego własnoręcznie makaronu czy lepimy pieczywo i zwierzęta z masy solnej. Dzieci uwielbiają malować, i to nie tylko pędzlami czy palcami... Organizujemy zajęcia sportowe, zabawy ruchowe i czytamy książki. Rozpoznajemy przedmioty ukryte w pudełku, nie widząc ich, tylko wyczuwając rękoma.

Chcecie zobaczyć więcej? Zapraszamy do Klubu Przedszkolaka w Starej Kamionce.

Lucyna Śliżewska, 24 lipca 2010 r.

Warsztaty w Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie

W dniach 14–16 lipca 2010r. dzieci i rodzice w ramach realizacji projektu „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” współfinansowanego przez Unię Europejską, wybrali się do Izby Regionalnej w Janowszczyźnie na warsztaty tradycji ludowej pt. „Zanikające rzemiosła”.

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

Dzieci poznały zawody, które już odchodzą w zapomnienie. Brak zapotrzebowania oraz rozwój technologiczny spowodowały, że niektóre usługi i profesje nie są już tak potrzebne, jak to bywało w przeszłości.

„Bednarz wyrabiał naczynia z drewna. Tak jak wiele innych produktów rzemieślniczych, wyroby te sprzedawane były na targach i jarmarkach. Jesienią największym powodzeniem cieszyły się beczki, ponieważ służyły rolnikom do kiszenia ogórków i kapusty. Wykorzystywano je także do przechowywania miodu, piwa, wina i zboża. Technika ręcznego wytwarzania naczyń była tajemnicą każdego bednarza, nie ujawniano jej nawet krewnym. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, które polega na rękodzielniczym wyrobie ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Materiałem garncarskim jest pospolita glina. Kołodziej to średniowieczny rzemieślnik, zajmujący się wyrobem wozów i części do nich. Rymarstwo - dział rzemiosła, zajmujący się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich i skórzanych pasów pędnych. Tradycyjne wyroby szyte były ręcznie ze skór, a następnie wykańczane metalowymi okuciami. Część pracowni zachowało ten sposób pracy, pozostałe wykorzystują szycie maszynowe. Zduństwo - dział rzemiosła, zajmujący się budową i naprawą pieców kaflowych, kuchennych, chlebowych i kominków. Tkactwo należy do najstarszych rzemiosł świata. Na terenach Polski głównym surowcem do wytwarzania tkanin był len, konopie i wełna. Ich obrabianie było powszechną umiejętnością kobiet wiejskich do dwudziestolecia międzywojennego. Włókno lniane wykorzystywano głównie do wyrobu odzieży i pościeli, z konopi robiono powrozy i worki, a z wełny wyrabiano swetry i kilimy. Produkcja przędzy oraz tkanin lnianych, konopnych i wełnianych odbywała się przy pomocy tych samych narzędzi. Kołowrotek był i jest najprostszym warsztatem przędzalniczym. Tkaniny wyrabiano przeważnie na warsztacie tkackim, czyli na krośnie. Spotykało się je prawie w każdej chacie. W niektórych rejonach przystosowywano nawet domostwa dla potrzeb tkactwa. Wielkość krosien była różna w zależności od możliwości lokalowych. – powiedziała prowadząca warsztaty Pani Leonarda Ancypo.

Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się smolarz - człowiek trudniący się wyrobem smoły lub handlujący smołą, a także wypalaniem węgla drzewnego. Prawie nikt z uczestników warsztatów nie wiedział co robi stelmach. Jest to rzemieślnik zajmujący się konserwacją kół i części do wozów i bryczek. Obecnie zawód całkowicie zapomniany. Zakłady stelmaskie istniały w Polsce do ok. połowy XX w.

Dzieci pod okiem Pani Jadwigi Laskowskiej ubijały masło. To ciężka praca - tak twierdziły. Masełko zjadły dzieci ze swojskim chlebem. Gospodynie przygotowały rogaliki i pyszne kiełbaski.  

Na warsztatach nie zabrakowało również zabaw na świeżym powietrzu, pogoda była piknikowa. Do gier angażowani byli rodzice. Część sportową prowadzili nauczyciele gimnastyki korekcyjnej Pani Zuzanna Czeczko oraz Pan Paweł Żuk.

Warsztaty były bardzo udane. Dzieci zadowolone i szczęśliwe wróciły do domów.

Anna Żemajduk, 21 lipca 2010 r.

Dobry start to nie żart

Festyny Rodzinne, integrujące całe środowisko wiejskie Gminy Sokółka stały się tradycją punktów przedszkolnych, działających w ramach projektu pt. „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”.

31 maja w Szkole Podstawowej w Janowszczyźnie, 1 czerwca w Starej Rozedrance, 6 czerwca w Malawiczach Dolnych, 8 czerwca w Lipinie oraz 10 czerwca w Boguszach przy pięknej słonecznej pogodzie (podobno specjalnie zamówionej) odbyły się tradycyjne Festyny Rodzinne pod hasłem „Dobry start to nie żart”, promujące edukację przedszkolną na obszarach wiejskich.

„Projekt „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” autentycznie wspiera dzieci w wieku 3-5 lat na ich starcie w edukacji, do siedmiu punktów przedszkolnych uczęszcza 104 dzieci. Objęcie dzieci wychowaniem przedszkolnym pozwoli zapobiec trudnościom w nauce, niwelować zaburzenia rozwojowe, wyrównywać zaniedbania środowiskowe. Będziemy dalej wspierać edukację przedszkolną na wsi. W Urzędzie Marszałkowskim złożony jest kolejny projekt, który napisaliśmy w partnerstwie z Gminą Nowy Dwór i Sidra. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.”– powiedział Burmistrz Sokółki Pan Stanisław Małachwiej   

„Praca w punktach przedszkolnych odbywa się w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego MEN. W ramach zajęć dodatkowych dzieci uczą się języka angielskiego, są objęte opieką logopedyczną, zapewniającą diagnozę i korektę wad wymowy oraz prowadzona jest gimnastyka korekcyjna. Tak zorganizowane punkty przedszkolne zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój.”– powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Boguszach Pani Bożena Tolko

Zdjęcia z festynu w Starej Rozedrance >>>

Zdjęcia z festynu w Boguszach >>>

Zdjęcia z festynu w Lipinie >>>

Zdjęcia z festynu w Malawiczach Dolnych >>>

Zdjęcia z festynu w Janowszczyźnie >>>

„Wiek przedszkolny jest bardzo ważnym okresem w życiu człowieka, jest to czas najintensywniejszego rozwoju i największych możliwości poznawczych dziecka, dlatego punkty przedszkolne są szczególnie ważne.” – podkreśla dyrektorka Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance Pani Elżbieta Gruca.  

Realizatorzy projektu oraz rodzice byli ogromnie zaangażowani w przygotowanie uroczystości, co wpłynęło integrująco, dało wszystkim zadowolenie z efektu i rozmachu imprez, w które wszyscy włożyli ogrom pracy.

Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Stanisław Małachwiej, zastępca Burmistrza Krzysztof Szczebiot, księża, dyrektorki szkół, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych władz oraz rodzice i dzieci z Klubów Przedszkolaka.

Dzieci przygotowały wspaniały program artystyczny, miały okazję wystąpić na scenie przed rodzicami i całą publicznością. Rodzice byli bardzo zadowoleni widząc swoje pociechy na scenie. Z festynów żadne dziecko nie wyszło bez upominku i miało okazję do wielu atrakcyjnych zabaw. Nagrody i słodkie niespodzianki można było zdobyć biorąc udział w konkursach przygotowanych przez prowadzącą trenerkę Panią Agnieszkę Kozakiewicz. Dzieci i rodzice mogły się wykazać w konkursach plastycznych (malowanie motyli) oraz prezentując swoją sprawność i zręczność w konkursach sportowych. Na festynach był jeszcze jeden bardzo przyjemny moment, w którym wyróżnieni byli Ci, którzy przyczynili się do powstania takich spotkań. Dzieci w podziękowaniu wręczały kwiatki i własnoręcznie wykonane laurki.

Kluby Przedszkolaka znane są w środowisku wiejskim ze swojej szerokiej działalności na rzecz dzieci i mieszkańców wsi. Działania te cieszą się dużym uznaniem lokalnej społeczności. Jesteśmy zadowoleni, że spotkania integracyjne, promujące edukację przedszkolną cieszą się tak dużym powodzeniem. Z pewnością w przyszłym roku spotkamy się ponownie.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom w przygotowanie festynów.

Anna Żemajduk, 18 czerwca 2010 r.

Dzieci zobaczyły Kopciuszka

Nasi mali przedszkolacy z wszystkich punktów przedszkolnych jeździły 27 i 28 maja w ramach projektu „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” na przedstawienie teatralne „Kopciuszek” do Białostockiego Teatru Lalek.

 

Któż nie zna historii o dobrodusznym Kopciuszku? Oto piękna, pracowita dziewczyna spędza całe dnie ciężko pracując. W oglądanej opowieści bohaterka pracuje w hotelu, jest pokojówką. Ale jej los może się odmienić! I to – jak zwykle w bajkach bywa – za sprawą czarów możliwych wyłącznie w teatrze lalek. Czeka ją wielki, niezwykły bal, na którym może pozna wymarzonego księcia… Bal, który swą okazałością zachwycił niejednego widza. A jeśli dodamy do tego niezwykły wystrój, bogato zdobione stroje, wspaniały świat teatru lalek oraz przygrywających na żywo muzykantów: skrzypków i trębaczy… Jak podkreśla autor, Kopciuszek to sztuka nie tylko dla najmłodszych, ale też dla dorosłej widowni. Po prostu: dla całej rodziny, o czym mogli przekonać się rodzice dzieci uczestniczących we wspólnym wyjeździe.

„Kopciuszek przeniesiony został do współczesnych czasów. Główna bohaterka jest pokojówką w dużym hotelu. Jej książę to przystojny latynos. Na balu zatańczą tango, które będzie wstępem do wielkiej zabawy dla naszych widzów” - mówi Marek Waszkiel, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

Spektakl bardzo podobał się dzieciom i rodzicom, miał dwa plany: lalkowy dla dzieci i dramatyczny dla dorosłych. Przedszkolacy po przedstawieniu spotkali się z aktorami, którym wręczyli własnoręcznie wykonane kwiatki i laurki, można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. To był wspaniały wyjazd, tak mówiły dzieci w drodze powrotnej.

Anna Żemajduk, 11 czerwca 2010 r.

Dzień Matki i Ojca

Chcę wam powiedzieć, bo o tym nie wiecie,
że moja mamusia najpiękniejsza w świecie.
Jest taka miła, kochana ogromnie
i wciąż śmieje się do mnie.

26 maja uroczyście obchodziliśmy we wszystkich Klubach Przedszkolaka Dzień Matki i Ojca. Jest to dzień szczególny, dlatego był bardzo ważnym wydarzeniem. Z tej okazji dzieci przygotowały piękne występy dla swoich rodziców. Tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury). Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku, jak ważna jest rola mamy i taty w ich życiu.

Wszystkie dzieci przeżywały uroczystość już od samego rana. Wreszcie do Klubów Przedszkolaka zaczęli schodzić się Rodzice. Wielka trema, trochę łez... - ale występy się udały! Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni. Ściskali swoje pociechy i dziękowali za laurki, drobne upominki, a przede wszystkim za cudowny występ.

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień, o czym świadczą zdjęcia z uroczystości w Klubie Przedszkolaka w Starej Kamionce. Pani Dyrektor Helena Rećko i nauczycielka Lucyna Śliżewska serdecznie ugościły zaproszonych Rodziców, którzy mogli obserwować swoje pociechy, wspólnie pobawić się, porozmawiać z pedagogami.

Anna Żemajduk, 27 maja 2010 r.

W trosce o bezpieczeństwo

10 maja 2010 roku w Klubie Przedszkolaka w Starej Rozedrance na zaproszenie Pani Elżbiety Szomko i Pani Eweliny Bandzieńskiej przyjechały Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Na spotkanie maluchy zaprosiły starszych kolegów z zerówki.

 

Panie policjantki przybliżyły dzieciom szczegóły swojej pracy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy się zachować w niebezpiecznych sytuacjach i do kogo zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa. Policjantki przypomniały dzieciom numery alarmowe, uświadomiły, jak należy poruszać się po drodze. Okazało się, że maluchy nie miały problemów z podaniem prawidłowego numeru telefonu na policję, czy straż pożarną i pogotowie. Spotkanie z policjantkami przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja sprzętu policyjnego: kajdanek, lizaka policyjnego, odznaki. Maluchy miały okazję również przymierzyć policyjną czapkę oraz posiedzieć w policyjnym radiowozie. Dzieci dostały od Pań pamiątkowe zakładki. W podziękowaniu Klubowicze podarowały Policjantkom pamiątkowe, własnoręcznie wykonane upominki. 

Po takim spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem. Od dzisiaj każdy maluch wie, że policjant jest jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.

Ewelina Bandzińska - nauczycielka, 14 maja 2010 r.

Wielkanoc w Klubie Przedszkolaka w Starej Kamionce

 „Są takie święta raz do roku co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku i w naszych sercach radość trwa.”

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

Wiosna i obchodzona wiosną Wielkanoc to radosny czas w każdym przedszkolu. Dzieci z Klubu Przedszkolaka w Starej Kamionce niecierpliwie wypatrywały pierwszych oznak wiosny zwiastujących te radosne święta. Gdy w końcu ujrzały główki białych przebiśniegów i fioletowych krokusów rosnących w szkolnym ogródku botanicznym, już wiedziały, że święta są tuż, tuż.

Przygotowując się do Wielkanocy przedszkolaki poznały najważniejsze symbole tych świąt: pisanki, baranki i kurczaczki oraz dowiedziały się, jakie pokarmy powinny znaleźć się w koszyczku ze święconką. Aby przygotować swoją przedszkolną salę na ten uroczysty czas, wykonały świąteczne dekoracje: baranki z waty, pisanki, kurczaczki z baloników oklejonych papierem oraz wielkanocne koszyczki. Materiały do wykonania prac zakupiono ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu pt. „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”. Postępom w pracy przedszkolaków przyglądała się, Pani Dyrektor Helena Recko, chwaląc maluchy i udzielając im wskazówek.

Tuż przed świętami małych Klubowiczów odwiedził wielkanocny gość. Gdy po śniadaniu wróciły do swojej sali, w wykonanych przez siebie koszyczkach znalazły niespodziankę. To zajączek zostawił dla naszych grzecznych maluchów świąteczne pyszności. Radości było co niemiara.

Przedszkolacy życzą Wszystkim Mieszkańcom naszej gminy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

Monika Majorek, nauczycielka z KP Stara Kamionka, 31 marca 2010 r.

„Wiosna, wiosna ach to ty…”

Dzieci z Klubów Przedszkolaka w Janowszczyźnie i Geniuszach pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Już od rana w przedszkolach panowała wiosenna atmosfera. Dzieci z entuzjazmem zadawały coraz to nowe pytania dotyczące wiosny.

 

Opowiadały o tym, co widzą za oknem, jak postrzegają wiosenne obrazy. Pokazywały za pomocą ruchów, w jaki sposób przyroda budzi się do życia. Zapoznawały się z nową porą roku. Rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej, oraz uczestniczyły w konkursie pt. „Wiosenne pejzaże”. W czasie pracy towarzyszyła im muzyka Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku – wiosna”. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki, które postanowiły zaprezentować Pani Wiośnie.

W tym celu wybrały się na spacer po swojej miejscowości, radośnie wołając: „ Jak się czujesz, pani Wiosno? Czy już nowe pączki rosną?”  

Zimę natomiast żegnały piosenką:

 „Marzanno, Marzanno,

ty zimowa panno,

pięknie cię żegnamy,

bo wiosnę witamy”

Radosny korowód powrócił do ogrodu przedszkolnego, gdzie odbyło się uroczyste powitanie wiosny. Po uroczystościach na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek, serwowano przepyszne kiełbaski. Na zakończenie dzieci na instrumentach perkusyjnych próbowały naśladować głosy wydawane przez bociany, żaby, słowiki.  W taki oto sposób nasze przedszkolaczki oznajmiły całej okolicy, że odeszła zima.

Agnieszka Puszko, 25 marca 2010 r.

Kluby Przedszkolaka – szansą na lepszy start

Drogi Rodzicu wybierz Klub Przedszkolaka dla swojego Maluszka, jest w czym wybierać, jest o czym rozmawiać. Sprawdź sam, przekonaj się, że pozostawiasz swoje dziecko pod dobrą opiekę i w doborowym towarzystwie. Zadbaj o właściwy rozwój swojego dziecka!

 

Każde dziecko w wieku 3-5 lat powinno mieć dostęp do edukacji przedszkolnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci mieszkających na wsi. Dzieci z terenów wiejskich mają utrudniony dostęp do edukacji przedszkolnej, co pociąga za sobą mniejsze szanse na sukces w dalszej nauce.

Wrodzone umiejętności dziecka rozwijają się intensywnie w wieku 3-5 lat. Działania edukacyjne, pobudzanie rozwoju intelektualnego i społecznego przynoszą w tym okresie najlepsze rezultaty. Objęcie dzieci wychowaniem przedszkolnym, poprzez stworzenie im warunków umożliwiających nabywanie umiejętności i wiedzy są potrzebne do właściwego startu w szkole i dalszego rozwoju. Cel ten realizowany jest poprzez organizowanie zajęć opartych na jak największej aktywności dzieci oraz współpracy z rodzicami.  

Na terenie Gminy Sokółka działa siedem Klubów Przedszkolaka, zlokalizowanych w wiejskich szkołach. Do Klubu Przedszkolaka uczęszcza obecnie od 9 – 20 dzieci, razem do wszystkich siedmiu 94 dzieci. Małe grupy pozwalają na dopasowanie realizowanego programu do indywidualnych potrzeb edukacyjnych dzieci. W Klubach pracują wykwalifikowani pedagodzy. Służą oni pomocą dla dzieci i ich rodziców, chętnie dzielą się swoją wiedzą, wsparciem, doświadczeniem i umiejętnościami.

Maluszki najszybciej i najefektowniej poznają, uczą się przez zabawę i naśladownictwo. Rolą rodzica jest zapewnienie mu najkorzystniejszych warunków do zaspokajania ich potrzeb i pełnego rozwoju. Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka!

Justyna Brechun, nauczycielka z KP w Geniuszach, 19 marca 2010 r.

Fajnie w Klubie Przedszkolaka w Starej Rozedrance

„Do Klubu Przedszkolaka od marca uczęszcza 20 dzieci. Jest to najliczniejszy punkt przedszkolny w całej gminie. W naszej miejscowości trzeba pomyśleć o budowie przedszkola.” – powiedziała Pani Elżbieta Gruca - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance.

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

W ubiegłym tygodniu dzieci z Klubu Przedszkolaka w Starej Rozedrance obchodziły Dzień Kobiet, na który zaprosiły swoje Mamy. Szanownych gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Elżbieta Gruca, wychowawczyni Pani Ewelina Bandzińska, logopeda Pani Elżbieta Szomko oraz koordynatorka projektu Pani Anna Żemajduk.

Dzieci zaśpiewały piosenkę „Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet” oraz recytowały wiersze. Dzień był pełen uśmiechu i radości. Wszystkie Panie dostały życzenia od dzieci słonecznym promieniem, związane w bukiecik. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się.

Rodzice mieli okazję obserwować zajęcia logopedyczne, które prowadziła Pani logopeda Elżbieta Szomko. Nie było to ich pierwsze spotkanie z logopedą. Są oni często zapraszani w celu omówienia programu terapii oraz indywidualnych problemów w rozwoju mowy dzieci. Systematyczna praca logopedy i współpracujących z nim nauczycieli, wspomagana ćwiczeniami, prowadzonymi przez rodziców w domu, daje szansę na szybsze postępy w terapii.

„Ważne jest też zrozumienie otoczenia dla problemów dziecka, trzeba dostosować wymagania do jego możliwości. Zajęcia logopedyczne opierają się na programie ustalonym przez logopedę na podstawie badania mowy dziecka. Prowadzone są różnego rodzaju ćwiczenia w zależności od indywidualnych potrzeb danego przedszkolaka. Powodzenie tych ćwiczeń zależy w dużej mierze od systematyczności i dokładności ich wykonywania. Większość z nich przeprowadzam w małych grupach, a w miarę potrzeb nawet indywidualnie. Na zajęciach terapii logopedycznej dzieci mają możliwość, aby nagrać swój głos, a następnie go odsłuchać. Praca z mikrofonem daje przedszkolakom wiele radości i przynosi dobre efekty. Wczesne rozpoznanie i dobrze prowadzone zajęcia mają wyrównać defekty rozwojowe i usunąć wady wymowy” - powiedziała Pani Elżbieta Szomko.

„Pracując w Klubie Przedszkolaka, staram się na co dzień dużo rozmawiać z dziećmi nawet podczas malowania, wyklejania czy wycinania. Codziennie powtarzamy ćwiczenia, które zaleca Pani logopeda. Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy sukces w postaci prawidłowej mowy naszych dzieci.” - powiedziała wychowawczyni Pani Ewelina Bandzińska.

Anna Żemajduk, 15 marca 2010 r.

Współpraca z rodzicami

Współdziałanie nauczycieli z rodzicami i opiekunami dzieci jest jednym z istotnych czynników prawidłowego funkcjonowania punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka, które działają zgodnie z projektem „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

Przedszkole jest pierwszym etapem edukacji małego dziecka, dlatego też współpraca z rodzicami odgrywa tu szczególnie ważną rolę. Zwrócenie uwagi na szczególną rolę współpracy placówek oświatowych z rodzicami nie jest czymś nowym. Obecnie wszyscy pedagodzy zdają sobie sprawę z wagi, jaką niesie aktywna współpraca z domem rodzinnym dziecka. Jest ona jednym z najistotniejszych czynników warunkujących osiąganie dobrych rezultatów w pracy wychowawczej i dydaktycznej na każdym etapie nauczania. To właśnie rodzina, a potem również i przedszkole są pierwszymi i najważniejszymi środowiskami wychowawczymi małego dziecka. Mają decydujący wpływ na wielostronny rozwój małego człowieka. Wpływ ten jest tym korzystniejszy, im częściej nauczyciele i rodzice nawiązują ze sobą bliskie kontakty i są skłonni do wzajemnego współdziałania. Właściwa, pełna współpraca Klubu Przedszkolaka i rodziny powinna prowadzić do zintegrowania działań wychowawczych. Punkt przedszkolny, wspomagając rodzinę, powinien być miejscem, w którym dziecko uczy się rozumieć siebie a także otaczający świat.

Współpraca ta nie dotyczy tylko rodziców. Jeżeli dzieckiem zajmują się dziadkowie lub dorastające rodzeństwo, wówczas ich także trzeba traktować jak partnerów, z którymi należy nawiązać bliskie porozumienie. Wpływu rodziny nie można ignorować. Któż inny jak nie rodzic jest „kopalnią wiedzy” o własnym dziecku, z której nauczyciel czerpie informacje niezbędne do indywidualnej pracy z dzieckiem. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych w punkcie przedszkolnym form współpracy należą dni otwarte, spotkania warsztatowe, uroczystości przedszkolne połączone z występami artystycznymi dzieci, imprezy okolicznościowe, wycieczki.

Wszystkie Kluby Przedszkolaka od połowy lutego organizowały dni otwarte, na które zapraszani byli rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie.

Stworzyły one rodzicom możliwość obserwacji swojego dziecka podczas występów, zabawy, czy pracy na tle grupy rówieśniczej. Są też informacją, która pozwoli dokonać oceny jakości usług edukacyjnych proponowanych przez nauczycieli.

Oto opinie rodziców: „Jestem bardzo zadowolona z postępów, jakie robi moja córka” – pochwaliła się Pani Joanna Ciuchno mama Martynki z Bogusz. „Moje dzieci zaczynają mówić po angielsku, znają kolory i umieją wymienić zwierzęta” – powiedziała Pani Beata Waszczeniuk mama bliźniąt Pawła i Martyny z Bogusz. „Cieszę się, że moja córka ma kontakt z rówieśnikami” – Pani Elżbieta Tur mama Patrycji ze Starej Kamionki. „Moja córka zna tyle wierszy i piosenek, dziękuję wszystkim, że działa to przedszkole” – tak powiedziała Pani Sylwia Płońska mama Andżeliki ze Starej Kamionki.

Podobne zalety Klubu Przedszkolaka zauważyli rodzice z pozostałych miejscowości. Pani Anna Białous z Janowszczyzny cieszy się, że jej córka Zuzia zna tyle angielskich słówek. Adrian syn Pani Agnieszki Galej, dzięki ogromnej pracy logopedy Pani Elżbiety Szomko zaczął wymawiać „R”. Siostra Karola Kuczki, Pani Aneta cieszy się, że jej brat zaczął chodzić do Klubu Przedszkolaka, lubi gimnastykę korekcyjną. „W domu są sami dorośli, brat nie miał kontaktu z rówieśnikami.”  Pani Marzena Czabatorowicz z Malawicz Dolnych powiedziała, że na początku sceptycznie podeszła do pomysłu otwarcia Klubu Przedszkolaka. Jej starsze dzieci nie miały takiej możliwości, a teraz widzi ogromną różnicę w rozwoju jej najmłodszej córki Zuzi. „Jest samodzielna, pięknie się wysławia, ładnie rysuje – to efekt uczęszczania do punktu przedszkolnego”. Jej zdanie podziela Pani Ewa Taudul - mama Julki, która już drugi rok chodzi do Klubu. „Jula czasami pomaga z angielskiego starszemu bratu, który jest uczniem pierwszej klasy”. „Dzieci kochają swoje Panie nauczycielki i Pana Pawła prowadzącego gimnastykę korekcyjną, ciężko jest ich zatrzymać w domu podczas weekendu” - powiedziała mama Oli- Pani Małgorzata Tumiel z Lipiny.

Widać, że wszyscy rodzice mają świetny kontakt z nauczycielkami prowadzącymi Kluby Przedszkolaka. Podjęte działania będą kontynuowane podczas dalszej pracy Klubów Przedszkolaka. 8 marca dzieci zapraszają wszystkie mamy do Klubu Przedszkolaka w Starej Rozedrance. Będą wspólnie świętować Dzień Kobiet.     

Anna Żemajduk, 8 marca 2010 r.

Ostatnie bale karnawałowe

„W karnawale wszyscy urządzają bale,

To tradycja bardzo stara,

Strojów pięknych, co niemiara,

Niech się bawią duzi, mali,

Zgromadzeni na tej sali.„

W ubiegłym tygodniu Dzieci z Klubów Przedszkolaka w Boguszach i w Starej Kamionce bawiły na imprezach karnawałowych. Przez ostatnie dwa tygodnie dzieci sumiennie przygotowywały się do przedstawienia „Narodziny Jezusa”. Przepiękne stroje dzieciom przygotowali rodzice.

 

Bal w Boguszach >>>

Bal w Starej Kamionce >>>

Mimo, że aktorów zżerała trema przedstawienie wypadło pomyślnie i maluchy otrzymały ogromne brawa. Po jasełkach przedszkolacy wraz ze starszymi kolegami uczestniczyli w zabawie prowadzonej przez wodzireja. Bal rozpoczął się polonezem, w którym udział wzięła cała szkoła. Gorące rytmy lambady zachęcały do zabawy. W trakcie, której cała sala jechała pociągiem, tańczyła „żabki”.

Zabawę uświetniały konkursy: lepienie bałwana, taniec z balonami, szukanie śnieżynek. Dzieci, które miały najładniejsze, najbardziej pomysłowe stroje otrzymały maskotki i słodycze. Wszyscy czekali na Mikołaja. Na koniec zabawy, spóźniony w końcu dojechał na swoich reniferach. Święty Mikołaj przywiózł mnóstwo prezentów.

Dzieci z Klubów Przedszkolaka były bardzo grzeczne, więc wszystkie otrzymały wymarzone zabawki.

[AŻ] 15 lutego 2010 r.

Kochamy nasze Babcie i Dziadków

„Dzisiaj jest Dzień Babci i Święto Dziadziusia,

O tym pamięta każda mała wnusia,

My – wasi wnuczkowie – również pamiętamy

I swoim najbliższym życzenia składamy”

21 i 22 stycznia, to szczególne dni, w których pamiętamy o swoich Babciach i Dziadkach. Maluchy z Klubu Przedszkolaka w Starej Rozedrance również o Nich pamiętali i zaprosili swoje Babcie i Dziadków na małą uroczystość. Klubowicze zaprezentowali swoje wierszyki oraz piosenki, których nauczyli się z na zajęciach w Klubie Przedszkolaka. Mali artyści byli trochę stremowani, gdyż był to ich pierwszy występ przed publicznością. Babcie i Dziadkowie dostali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane laurki oraz kwiatki. Po emocjach związanych z występami goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Dzieci w podziękowaniu za występ otrzymały słodkości, jednak największym podziękowaniem była radość i wzruszenie na twarzach Babć i Dziadków.

 

Ewelina Bandzińska, 25 stycznia 2010 r.

Bal Przebierańców w Janowszczyźnie

„Dzisiaj Dzień Choinki - od samego rana w przedszkolu panuje radość niesłychana”

Karnawał to czas bali i zabaw. Taki Bal Przebierańców odbył się 15 stycznia 2010 r. w Klubie Przedszkolaka w Janowszczyźnie. Bal rozpoczął się od prezentacji kostiumów. Rodzice przygotowali swoim pociechom przepiękne stroje. Mogliśmy podziwiać księżniczki, wróżkę, cygankę, królewicza oraz supermenów. 

 

W tak wspaniałym nastroju rozpoczęliśmy zabawę choinkową. Były tańce w parach, tańce grupowe, wreszcie indywidualne układy taneczne. Imprezę urozmaiciły różnorodne konkursy. Nie zabrakło także wyśmienitego poczęstunku, który w dniu pełnym wrażeń smakował wyjątkowo. 

Najważniejszym wydarzeniem było jednak spotkanie z Mikołajem, do którego dzieci wcześniej napisały listy. Były bardzo przejęte. Siedziały na krzesełkach tworząc krąg. Z bijącym sercem i wypiekami na policzkach niecierpliwie czekały. Tegoroczna aura sprzyjała św. Mikołajowi. Powoli zbliżał się do przedszkola. Księżniczki, królewny, wróżki skanowaniem sylabowym przywoływały staruszka. Witały Mikołaja radosną piosenką. Jego donośne: „Ho! Ho! Ho! Gdzie są dzieci?” – przyciągnęło uwagę maluchów. 

Gdy Mikołaj pojawił się z workiem pełnym prezentów, rozpoczął się koncert życzeń. Po chwili było już głośno i wesoło. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchiwał wierszyków i piosenek, podziwiał układy taneczne, a co najważniejsze rozdawał prezenty. Wnet został okrążony gromadką przedszkolaków, które pozowały do sesji zdjęciowej. Wszystkie dzieci były bardzo szczęśliwe. Dziękowały za prezenty i obiecały być grzeczne. 

Zabawa z Mikołajem minęła jak jedna chwilka. Mikołaja żegnały uśmiechnięte buzie dzieci, które prosiły, aby wrócił za rok. Czas wesołej zabawy i magicznej atmosfery szybko minął. Pozostała jednak nadzieja, że bajkowe postacie jeszcze nie raz do nas powrócą. Był to dzień pełen radości dla wszystkich i na pewno każdy z nas zachował w swej pamięci tę choinkową zabawę.

Agnieszka Puszko, 18 stycznia 2010 r.

Warsztaty tradycji ludowej „Choinka na ludowo”

Dzieci z Klubów Przedszkolaka, działających w ramach realizowanego przez Gminę Sokółka projektu pt. „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w dniach 16-18 grudnia były na warsztatach tradycji ludowej „Choinka na ludowo” w Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie. 

 

 

Według starego obyczaju Wigilia rozpoczyna się, jak tylko zapadnie zmrok i zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju wokół stołu nakrytego białym obrusem. „W taki czarodziejski wieczór łatwo przenieść się w wyobraźni w inne czasy – powiedziała prowadząca warsztat Pani Leonarda Ancypo. Jesteśmy na wsi, po obu stronach drogi stoją małe chaty z dachami krytymi słomą. W izbie panuje półmrok, oświetla ją tylko lampa naftowa. Zielone drzewko stoi w kącie, a obok wiszą stroiki zrobione z bibuły i kolorowych opłatków. Jeszcze trzeba u sufitu zawiesić gałązki jemioły na szczęście, a w rogu ustawić najpiękniejszy snop pszenicy lub żyta. Dzieci przez okienko wypatrują pierwszej gwiazdy. Gospodyni stawia na stole duże gliniane miski z potrawami – mieszają się zapachy pierogów z kapustą i grzybami, klusek z makiem, słodkiej kutii z pszenicy, maku i miodu. Wtedy wszyscy zasiadają do stołu, będą próbować potraw wigilijnych i nie wolno grymasić. 

Po kolacji czas na prezenty. Wszyscy cieszą się z upominków, a najbardziej dzieci. W wielu domach słychać piękne polskie kolędy. A kiedy wieczerza wigilijna się kończy, gospodarz bierze resztki opłatka ze stołu i idzie do obory i stajni. Tam karmi krowy i konie, żeby się dobrze chowały, były zdrowe i silne. I zaraz wychodzi, bo tej nocy podobno zwierzęta mówią ludzkim głosem. O północy dorośli wybierają się do kościoła na pasterkę. Z całej okolicy ludzie jadą na saniach, idą pieszo, niektórzy z pochodniami. Śnieg skrzypi pod płozami, mróz szczypie w uszy, ale wszyscy się cieszą ze spotkania, z narodzenia Małego Dzieciątka.”

Dzieci pod okiem Pani Leonardy wykonały piękne ozdoby choinkowe, gwiazdy, łańcuszki, koszyczki. Piękne ozdoby przyozdobiły choinkę. Następnie z pieca wyjęto przepyszny drożdżowy pieróg. Wcześniej usmażone były chrusty i upieczono pierniczki. W Izbie zapachniało świętami. Wszyscy podzielili się opłatkiem, usiedli przy stole i poczęstowali się przygotowanymi smakołykami. Przez okienko Święty Mikołaj wrzucił pudło ze słodyczami. Każde dziecko otrzymało słodki upominek. 

[AŻ] 22 grudnia 2009 r.

Hej kolęda, kolęda…

14 grudnia 2009 r. w Klubach Przedszkolaka w Lipinie, Janowszczyźnie i w Starej Rozedrance, (działających w ramach projektu „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”), odbył się przegląd bożonarodzeniowych kolęd. Śpiewanie kolęd – jest nieodłączną częścią wigilijnego wieczoru. 

Pieśni opowiadających o narodzeniu Jezusa mamy w polskiej tradycji bardzo dużo. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Podczas przeglądu dzieci mogły zaprezentować swój wokalny talent przed kolegami z „zerówek” oraz zaproszonymi rodzicami. Mali artyści pod kierunkiem swoich nauczycielek przez klika dni wcześniej przygotowywali wybrane przez siebie utwory. 

  

Maluchy występowały solo lub w duetach. Blask choinki, miła atmosfera oraz piękne polskie kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” wprowadziły wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. Wszyscy utalentowani wykonawcy zostali obdarowani przez Panią Elżbietę Szomko pamiątkowymi kasetami z nagraniami świątecznych kolęd i pastorałek.

W dniach 16-18 grudnia dzieci pojadą do Izby Regionalnej w Janowszczyźnie na warsztaty tradycji ludowej pt. „Choinka na ludowo”.   

Ewelina Bandzińska, 18 grudnia 2009 r.

Mikołajki w Klubie Przedszkolaka

Dnia 4 grudnia 2009r. przedszkolaki z Klubu Przedszkolaka w Malawiczach Dolnych odwiedził św. Mikołaj. Maluchy z niecierpliwością oczekiwały jego wizyty. 

 

Od dłuższego czasu przygotowywały pod kierunkiem wychowawczyni Pani Ewy Zacharz, piosenki, wiersze i zabawy taneczne, które pokażą Mikołajowi. Udekorowały też odświętnie salę zabaw. Wreszcie nadszedł tak długo oczekiwany dzień. Przedszkolaki mogły pokazać czego się nauczyły i zasłużyć na upominki. Święty Mikołaj obdarował wszystkich zabawkami i słodyczami. To było niezwykłe przeżycie. Mikołaj obiecał dzieciom, że do nich jeszcze przyjedzie. Dzieci zaprosiły Mikołaja na Wigilię i przedszkolną Choinkę Noworoczną.

Klub Przedszkolaka działa w ramach realizowanego przez Gminę Sokółka projektu „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL. Zapraszamy Rodziców dzieci w wieku 3-5 lat do zapisania pociech do Klubu Przedszkolaka, są jeszcze wolne miejsca. Pobyt dziecka jest bezpłatny. Zapewniamy profesjonalną opiekę przedszkolną, zajęcia dodatkowe (język angielski, gimnastyka korekcyjna i zajęcia logopedyczne).

Agnieszka Iłenda, 9 grudnia 2009 r.

Hokus-pokus, czary-mary niech się spełnią Andrzejkowe czary

30 listopada maluchy z Klubu Przedszkolaka ze Starej Rozedranki, na zaproszenie Pani Dyrektor Lucyny Szymańskiej jeździły na zabawę andrzejkową do Przedszkola nr 5 w Sokółce. 

 

Zobacz więcej zdjęć >>>

Przedszkolaki bardzo miło powitały swoich nowych kolegów. Była wspólna zabawa, tańce jak również wspaniałe wróżby. Dzieci dowiedziały się, co ich czeka w przyszłości: kariera piosenkarki, sukcesy w szkole a może wspaniała podróż dookoła świata. Dzięki wróżbom dzieci dowiedziały się, jakie prezenty znajdą pod choinką. Były również konkursy: taniec na gazecie, recytacja wierszyka, czy też jak najszybsze ułożenie puzzli. Oczywiście osoby biorące udział zostały nagrodzone słodkimi nagrodami. Następnie z pomocą dobrej wróżki dzieci wrzucały do wody grosik „na szczęście”.

Po zabawie na dzieci czekał poczęstunek, ciasta i inne smakołyki, jak również pyszna sałatka owocowa, przygotowana przez dzieci z przedszkola. Klubowicze bawili się z nowymi kolegami. Bardzo szybko nawiązały się nowe znajomości.

Dzieci z Klubu Przedszkolaka serdecznie dziękują za zorganizowanie wyjazdu dla Pani logopedy Elżbiety Szomko, rodzicom Pani Magdalenie Sadanowicz i Wiolecie Szydłowskiej oraz Paniom Nauczycielkom z Przedszkola nr 5 w Sokółce.

Ewelina Bandzińska, 3 grudnia 2009 r.

„Dobry start to nie żart”

Festyny edukacyjne w gminie Sokółka

W ramach realizacji projektu „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w dwie ostatnie soboty 14 i 21 listopada w Szkole Podstawowej w Geniuszach i Starej Kamionce  przeprowadzono festyny promujące edukację przedszkolną. 

Podczas uroczystości Pan Burmistrz Krzysztof Szczebiot, Dyrektorzy szkół Pani Katarzyna Szafran i Pani Helena Rećko, Pani Skarbnik Janina Kucharewicz, Panie Księgowe, Koordynator projektu, Nauczyciele, Rodzice, Dzieci przecięli wstęgi symbolizujące otwarcie dwóch nowych Klubów Przedszkolaka. 

Zaszczycili nas swoją obecnością Ksiądz Dziekan Prałat Józef Kuczyński, Ksiądz Ryszard Kozioł i Ksiądz Andrzej Łukuć, którzy poświęcili pomieszczenia punktów przedszkolnych. 

 

Przedszkolaki w Starej Kamionce

Zobacz więcej zdjęć >>>

Festyn w Gieniuszach

Zobacz więcej zdjęć >>>

Dzieci przygotowały piękną część artystyczną, po której za pomocą czarodziejskiej różdżki zostały pasowane na przedszkolaków. Rodzicom, dziadkom i rodzeństwu uczestniczącym w uroczystości aż się łezka w oku kręciła, gdy obserwowali umiejętności przedszkolaków nabyte przecież w krótkim czasie funkcjonowania klubów. 

Na wszystkich uczestników czekały słodkie niespodzianki oraz smerfowe torty. Każdy znalazł coś dla siebie, było wiele konkursów, a wśród nich: odczarowanie Zosi, zabawa w „Lustro”, „Piórko”,  skoczki, zagadki, walka na papierowe kule, taniec „Deszczyk”, zabawa w mumie. Oczywiście najlepsi okazali się nasi przedszkolacy, którzy zostali obdarowani nagrodami: długopisami, układankami, pacynkami, skakankami, piórnikami, maskotkami i cukierkami. Festyny prowadziły znakomite trenerki Pani Agnieszka Kozakiewicz w Geniuszach i Pani Katarzyna Rabiczko w Starej Kamionce.

W festynach udział wzięło 50 rodziców, którzy podkreślali: „Nasze pociechy z przyjemnością uczestniczą w Klubach Przedszkolaka, szczególnym zainteresowaniem cieszą się z prowadzenia zajęć dodatkowych: języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej i zajęć z logopedą.”

Od 1 października w każdej wiejskiej Szkole Podstawowej działają punkty przedszkolne. Zachęcamy Rodziców do czynnego uczestnictwa w Klubach Przedszkolaka, jeszcze dysponujemy wolnymi miejscami.

[AŻ] 27 listopada 2009 r.

Umowa na realizację projektu już podpisana !

Unijne pieniądze wspierają edukację przedszkolną

Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej dn. 3 listopada 2009 r. podpisał umowę na realizację  projektu pt. „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” wspierającego edukację przedszkolną na terenie wiejskim naszej gminy. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyznał dofinansowanie w kwocie 338.100 zł. Celem projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest uruchamianie nowych i wsparcie istniejących form wychowania przedszkolnego, które przyczynią się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w edukacji przedszkolnej na obszarze wiejskim. 

Zgodnie z projektem utworzono siedem punktów przedszkolnych w Szkołach Podstawowych z terenu Gminy Sokółka w: Boguszach, Geniuszach, Janowszczyźnie, Malawiczach Dolnych, Lipinie, Starej Kamionce i Starej Rozedrance. Projekt jest dalszą kontynuacją działań pierwszej edycji projektu „Zapraszamy do przedszkoli i Klubów Przedszkolaka”. 

Zadaniem utworzonych punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka jest zwiększenie dostępności edukacji przedszkolnej oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku 3-5 lat mieszkających na wsi. Na terenie gminy mieszka 737 dzieci w wieku 3-5 lat, z tego 236 na obszarze wiejskim. W roku ubiegłym do Klubów Przedszkolaka uczęszczało 70 dzieci, w tym roku planuje się przyjąć 100 dzieci. 

Do prowadzenia punktów przedszkolnych zatrudniono siedmiu nauczycieli. Zajęcia wychowania przedszkolnego prowadzone są od poniedziałku do piątku, podczas których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Prowadzone są zajęcia dodatkowe w wymiarze 1 godziny tygodniowo: logopedyczne, gimnastyka korekcyjna i język angielski. Udział dzieci w punktach przedszkolnych jest bezpłatny. Są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy Rodziców do zapisania swoich pociech do Klubów Przedszkolaka.

[AŻ] 4 listopada 2009 r.

Maluchy z Klubów Przedszkolaka szukają jesieni

„Do parku przyszły z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik.
Listki czerwone jak malowane.
Leżą pod klonem i pod kasztanem.
Pod dębem leżą brązowe liście,
Liście pod wierzbą błyszczą srebrzyście.”

 

 

Dzieci z Klubu Przedszkolaka w Starej Rozedrance razem z nauczycielką i z rodzicami dn. 23 października szukali jesieni w lesie. Rodzice zorganizowani ognisko z kiełbaskami, na które zaproszeni byli Panowie z Nadleśnictwa Wojciech Kowalewski i Zbigniew Turkot. Na świeżym powietrzu odbyła się lekcja przyrody. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania nauczycielki: 

- Po czym można poznać, że nadeszła jesień?
- Jakie dary przynosi nam jesień?
- Co dzieje się z liśćmi na drzewach?

Wszyscy świetnie się bawili!

[AŻ] 29 października 2009 r.

Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”

Gmina Sokółka w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w marcu 2009 r. przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego złożyła dwa projekty dotyczące wsparcia edukacji przedszkolnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt.:

  • „Zostań przedszkolakiem”

  • „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”

W drugiej połowie września 2009 r. ogłoszono wyniki konkursu. Nasz projekt „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka” zajął siódme miejsce na liście rankingowej.

I tak na terenie Gminy Sokółka od dnia 1 października  2009 r. rozpoczęto realizację projektu pt. „Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W ramach nowego projektu planuje się utworzyć siedem punktów przedszkolnych, w których uczestniczyć będą 3-5 letnie dzieci. Kluby Przedszkolaka będą działały we wszystkich Szkołach Podstawowych z terenu naszej gminy. Zapewni to dostęp do wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci mieszkających na tym obszarze. Kluby Przedszkolaka będą działały codziennie od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 – 13:00. Prowadzone będą przez specjalistów zajęcia dodatkowe: logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, język angielski poprzez zabawę. Planowane jest zorganizowanie warsztatów tradycji ludowej w Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie, festynów „Dobry start to nie żart” promujących edukację przedszkolną wśród społeczności lokalnej, zakupione zostanie wyposażenie do gimnastyki korekcyjnej, zorganizowany zostanie wyjazd do Białostockiego Teatru Lalek. Do prowadzenia zajęć w punktach przedszkolnych kupowane będą materiały papiernicze. Udział dzieci w zajęciach prowadzonych w Klubach Przedszkolaka będzie bezpłatny. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Anną Żemajduk, tel. 0857110942, pokój 306 w Urzędzie Miejskim w Sokółce lub bezpośrednio zapraszamy do Szkół Podstawowych.

- Szkoła Podstawowa w Boguszach, tel. 0857112513

- Szkoła Podstawowa w Janowszczyźnie, tel. 0857111525

- Szkoła Podstawowa w Geniuszach, tel. 0857111786

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lipinie, tel. 0857111520

- Szkoła Podstawowa w Malawiczach Dolnych, tel. 0857117008

- Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce, tel. 0857116391

- Szkoła Podstawowa w Starej Rozedrance, tel. 0857111604

[AŻ] 5 października 2009 r.

Rusza II edycja projektu ! Poszukujemy nauczycieli !

Gmina Sokółka od dnia 1 października 2009 r. rozpocznie realizację II edycji projektu pt. "Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

W związku z powyższym poszukujemy nauczycieli do prowadzenia zajęć w Klubach.

Ogłoszenie I >>> [PDF]

Ogłoszenie II >>> [PDF]

[AŻ] 16 września 2009 r.

Urząd Miejski w Sokółce © Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt, wdrożenie i administracja: Radosław Onoszko