Portal Miejski SOKOLKA.PLGALERIE FOTOGMINA SOKÓŁKA

Powrót do STRONY GŁÓWNEJ

INFORMACJE

URZĄD MIEJSKI

BIULETYN BIP

CYFROWY URZĄD

CERTYFIKAT ISO

FOTOGRAFIE

TURYSTYKA

KALENDARZ

HISTORIA

KULTURA

KINO

SPORT

NGO

BEZPIECZENSTWO

ADRESY I LINKI

WROTA PODLASIA

BIP

TURYSTYKA dla aktywnych

NOWOŚĆ! Szlaki konne

Trasy rajdów konnych są trasami rekreacyjnymi oraz wyczynowymi w dyscyplinie długodystansowych rajdów konnych. Start i meta rajdów znajduje się na terenie Klubu Jeździeckiego BIK Gieniusze - tel. 085 711 18 65, kom. 602 151 080.

Kliknij na mapce by ją powiększyć [jpg]

DO POBRANIA:

Trasy konne [w formacie PDF]

Trasy rowerowe

Coraz więcej osób wie, że posiadając rower można bardzo sympatycznie spędzić czas na łonie natury oraz odkryć malownicze zakątki kraju. 

Teren sokólszczyzny to jeden z najciekawszych przyrodniczo i najmniej zanieczyszczonych obszarów w województwie podlaskim. Piękny krajobraz zachęca do uprawiania aktywnych form turystyki: rowerowej, pieszej lub konnej.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi trasami przebiegającymi po terenie gminy Sokółka.

Trasa czerwona

Trasa rowerowa obejmuje swoim zasięgiem południowo-zachodnią część gminy Sokółka. Na trasie występują liczne charakterystyczne kapliczki i krzyże przydrożne. 

Kliknij na mapce by ją powiększyć [jpg]

W Janowszczyźnie możemy odwiedzić Izbę Regionalną, w Dworzysku podziwiać dolinę rzeki Sokołda z malowniczymi łąkami obejmującymi tereny chronione sieci NATURA 2000. Poruszamy się obrzeżami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przy rezerwacie Kozłowy Ług, kierując się w kierunku kolonii Pogibło można zobaczyć starodrzew kompleksu leśnego. W jednej z większych wsi po trasie w Starej Rozedrance warto zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Przejeżdżając przez liczne wsie można podziwiać zachowane budownictwo wiejskie. Pod koniec szlaku możemy skorzystać z usług Gospodarstwa Agroturystycznego w Kuryłach. W przeważającej części trasa rowerowa przebiega drogami o nawierzchni asfaltowej.

DO POBRANIA:

Trasa czerwona [w formacie PDF]

Trasa niebieska

Trasa obejmuje swoim zasięgiem zachodnią i północną część gminy Sokółka. Jest to teren o zróżnicowanym krajobrazie z licznymi pagórkami, wzniesieniami i dolinami.

Kliknij na mapce by ją powiększyć [jpg]

Na trasie występują charakterystyczne  kapliczki i krzyże przydrożne. Na początku trasy  znajduje się gospodarstwo ekologiczne "Zielona Dolina" w Kuryłach. Przejeżdżając przez liczne wsie można podziwiać zachowane budynki wiejskie. W Miejskich Nowinach koło Kondzicz znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne (zabytek). W Starej Rozedrance - jednej z większych wsi na trasie  warto zobaczyć kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Za Lebiedzinem znajduje się  teren Puszczy Knyszyńskiej i Rezerwatu Starodrzew Szyndzielski. W Żukach przejeżdżamy przez rzekę Sokołda.  Na wzgórzu w Sokolanach góruje nad wsią kościół Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego. Pod koniec szlaku możemy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu Wzgórz Sokólskich. Końcowy etap trasy przebiega drogą polną.

DO POBRANIA:

Trasa niebieska [w formacie PDF]

 

Urząd Miejski w Sokółce © Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt, wdrożenie i administracja: Radosław Onoszko